Διαγωνισμός «Ευκλείδης» της ΕΜΕ – Διαγωνισμός «Γιάννης Ράλλης» των Παραρτημάτων Σάμου και Χίου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Το Σάββατο 20 Ιανουαρίου, και ώρες 9-12 πραγματοποιείται ο διαγωνισμός «Ευκλείδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας στον οποίο έχουν δικαίωμα οι μαθητές που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό «Θαλής». Τα εξεταστικά κέντρα για τα νησιά μας θα είναι: Πειραματικό Γυμνάσιο Σάμου, Γυμνάσιο Καρλοβάσου, ΓΕΛ Αγίου Κηρύκου Ικαρίας, Γυμνάσιο Ευδήλου Ικαρίας.

Παράλληλα, ειδικά για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α γυμνασίου διεξάγεται ο 1ος Κοινός Μαθηματικός Διαγωνισμός «Γιάννης Ράλλης» από τα Παραρτήματα Σάμου και Χίου της ΕΜΕ. Τα εξεταστικά κέντρα για τα νησιά μας θα είναι:

• Πειραματικό Γυμνάσιο Σάμου
  • Γυμνάσιο Πυθαγορείου
  • Γυμνάσιο Καρλοβάσου
  • Γυμνάσιο Ευδήλου Ικαρίας
  • ΓΕΛ Αγίου Κηρύκου Ικαρίας
  • Γυμνάσιο Ραχών Ικαρίας
  • Γυμνάσιο Φούρνων

Ο διαγωνισμός αυτός φέρει το όνομα του Χιώτη μαθηματικού Γιάννη Ράλλη ο οποίος υπηρέτησε από τη θέση του Σχολικού Συμβούλου και στο Νησί μας καθώς ήταν αυτός που καθιέρωσε τους μαθηματικούς διαγωνισμούς για μαθητές της Α γυμνασίου.